Metoda obliczeniowa wskazująca przebieg, zależności i rezultaty strumieni wchodzących i wychodzących jednostek w magazynie przechodzących na swojej drodze kolejne procesy przygotowania do wysyłki. Wyniki najczęściej wyrażone są graficznie za pomocą wykresów Sankey-a.
Czytaj dalejAnalizę strumieni wykorzystuje się w planowaniu logistycznym do poszczególnych grup towarowych w celu określenia przepustowości kolejnych węzłów procesowych stojących na drodze danego strumienia (np. przygotowania do kompletacji, pakowania itd.), zależnej od wydajności węzła procesowego (np. pracy ludzkiej, wydajności urządzenia) i wyznaczeniu czasu w jakiej dany strumień może zostać przeprocesowany w każdym z przytoczonych węzłów.
Metoda analityczna jaką jest analiza strumieniowa doskonale nadaje się do modelowania dziennych profili zamówień przy znanej ilości personelu lub docelowej ilości sztuk w strumieniu. Pozwala również na określenie granicznej wartości strumienia towaru, jaki można przeprocesować w danym magazynie przy istniejącej lub planowanej infrastrukturze technicznej.
Zbiór maszyn i urządzeń, oraz procesów przez nie wykonywane połączonych w jednej platformie sterowania dającej dzięki swoim algorytmom możliwość obsługi magazynu i realizacje zadań polegających na kontroli przepływu strumieni towarowych. Automatyzacja magazynu pozytywnie wpływa na procesy logistyczne, w tym na: przepływ, składowanie i wysyłkę towarów poprzez redukcję koniecznych zasobów.
Czytaj dalejKorzyści z zastosowania automatyki w magazynach:
Na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu automatyki do magazynu?
Detail Plan - szczegółowe planowanie urządzeń i organizacji magazynu i przepływu logistycznego w magazynie. Detail Plan uwzględnia przede wszystkim:
Detail Plan - szczegółowe planowanie urządzeń i organizacji magazynu i przepływu logistycznego w magazynie. Detail Plan uwzględnia przede wszystkim:
Wiecej informacji na temat planowania szczegółowego znajdziesz tutaj.
Nazywane także konsultingiem logistycznym, to zbiór usług w zakresie optymalizacji obecnego stanu logistyki i magazynowania w przedsiębiorstwie w stosunku do planowanych nowych inwestycji w tym zakresie. Opiera się o praktyczne spojrzenie na dotychczasowe działania, znalezienie kluczowych punktów i ich optymalizacja oraz określenie możliwości dalszego rozwoju.
Czytaj dalejKonsulting logistyczny ma kluczowe znaczenie, kiedy w przedsiębiorstwie:
Następujące argumenty przemawiają za udziałem konsultantów logistycznych:
Graficzne przedstawienie operacji i procesów wraz ze wzajemnym ich powiązaniem. Opisując poszczególne elementy mapy procesu stosuje się symbole i ikony graficzne łączoce wszystkie procesy w łańcuchy procesowe wraz z ich wsadem i produktami.
Czytaj dalejKażde mapowanie procesu musi zawierać następujące elementy:
Planowanie koncepcyjne - pierwsza faza realnego planowania magazynu, następująca po audycie logistycznym i analizie danych. Podczas planowania koncepcyjnego uwzględnia się infrastrukturę klienta, najważniejsze zasady magazynowania (analiza następujących po sobie procesów, wielkości logistycznych przepływów) oraz dostępne rozwiązania techniczne (regały, przenośniki, automatyzacja).
Czytaj dalejProces MASTER PLANOWANIA rozpoczyna się od identyfikacji podstawowych wielkości logistycznych przepływów zarówno od strony ilościowej jak i struktur mających wpływ na wybór technologii.
Wyniki analiz statystycznych (statycznych z punktu widzenia osi czasowej dla węzła procesowego) lub dynamicznych (określających natężenia przepływu od punktu do punktu procesu) stają się podstawą do analizy i mapowania przyszłych procesów.
W wyniku wstępnego planowania (high level1) powstaje definicja operacyjna procesów, czyli opis założonych czynności lub przebieg strumienia towarowego. W definicji procesów stosujemy również metody określające jakie parametry będą zmiennymi i jakich efektów (wyników działania procesu) oczekujemy.
Budowanie każdego master planu jest oparte o te same zasady, jednak finalnie nie istnieją dwa jednakowe master plany. Każdy z nich jest indywidualnie dostosowany do:
1) Spotykane często w praktyce i w rozmowach z klientami sformułowanie oparte na założeniu iż w fazie początkowej procesu planowania nie można rozpatrywać szczegółów procesowych z dogłębnością typową dla algorytmów procesowych
Szybki audyt procesów logistycznych, którego zadaniem jest rozpoznanie aktualnej sytuacji w magazynie i propozycja optymalizacji zachodzących w nim procesów.
Czytaj dalejQuick Check - szybki audyt procesów logistycznych, którego zadaniem jest rozpoznanie aktualnej sytuacji w magazynie i propozycja optymalizacji zachodzących w nim procesów.
Zbierane są ogólne dane na temat:
zakres czynności analitycznych i planistycznych (np. Master Plan) , których celem jest rozplanowanie procesu logistycznego wewnątrz magazynu w zakresie trzech głównych czynników:
Na projekt logistyczny składają się m.in.:
wykres strumieniow, to graficzne przedstawienie bilansu (np. materiałowego, energetycznego). Wykres składa się z pasm o odpowiedniej szerokości, proporcjonalnej do reprezentowanej wielkości. Ważne na wykresie Sankeya jest to, że sumaryczna szerokość pasm wejściowych jest równa sumarycznej szerokości pasm na wyjściu. Dzięki wykresom strumieniowym w łatwy sposób można zidentyfikować miejsca, w których dochodzi do strat procesowych (analiza strumieniowa).
Czytaj dalejNazwa wykresów pochodzi od nazwiska Matthew H. Sankey'a - irlandzkiego inżyniera, który jako pierwszy zastosował powyższą metodę do pokazania strat energii podczas pracy maszyny parowej (1898 rok).
Za pomocą wykresów strumieniowych można przedstawiać przepływy w układach o dowolnej skali. W branży logistycznej i magazynowej używa się ich w odniesieniu do przepływu procesów magazynowych, w tym towarów i energii.
Przykładowy wykres Sankey’a